Uroda

Jak dbać o skórę w okresie menopauzy?

Jak dbać o skórę w okresie menopauzy. Kwas hialuronowy, cynk i selen dla skóry – Elastic Anti A.G.E.

Menopauza wiąże się z ustaniem aktywności jajników, co z jednej strony oznacza pożegnanie z bolesnymi miesiączkami, z drugiej – szereg zmian zachodzących w skórze. Spadek poziomu estrogenów wpływa nie tylko na zdrowie całego organizmu, ale również na kondycję cery. To czas, by otoczyć skórę szczególną opieką, ponieważ staje się ona sucha, podatna na podrażnienia i mniej elastyczna. Odpowiednia pielęgnacja i wsparcie od wewnątrz pozwalają zminimalizować niektóre skutki menopauzy i zachować zdrowy wygląd skóry na dłużej.

Menopauza a starzenie się skóry

Wskutek zmian hormonalnych zmniejsza się aktywność gruczołów łojowych, spada zawartość kwasu hialuronowego w skórze i innych składników odpowiedzialnych za nawilżenie, takich jak skwalen i ceramidy. Oznacza to, że skóra staje się bardziej sucha – maleje jej zdolność do zatrzymywania wody, osłabieniu ulega bariera hydrolipidowa.

Coraz mniej jest kolagenu i elastyny, przez to skóra staje się mniej jędrna, tracąc swój owal. Jest też coraz cieńsza i wolniej się regeneruje. Zmiany te następują dość szybko – w ciągu 5 lat od ostatniej miesiączki zawartość kolagenu w skórze spada o 30 procent.

Wahania hormonalne mogą też przyczyniać się do przebarwień, zwłaszcza jeśli skóra jest wystawiana na słońce bez ochrony. Cera może stać się teraz bardziej wrażliwa i podatna na podrażnienia i reakcje alergiczne z powodu osłabionej bariery skórnej. Mniejsza ilość kolagenu i cieńsza skóra przyczyniają się do większej widoczności naczynek, przez co pojawia się zaczerwienienie skóry i tzw. pajączki.

Jak dbać o zdrowie skóry dojrzałej?

Dobra wiadomość jest taka, że wiele oznak starzenia jest spowodowana nie zmianami hormonalnymi, a czynnikami zewnętrznymi. Oznacza to, że sama menopauza (której przecież nie unikniemy), nie musi wiązać się z nagłym, przyspieszonym starzeniem oraz istotnym pogorszeniem wyglądu skóry. Niekorzystne zmiany zachodzące w skórze można skutecznie niwelować i opóźniać na wiele czynników, które postarzają skórę, mamy bowiem wpływ poprzez odpowiednią pielęgnację i dietę.

Anti-aging dla skóry:

  • stosuj krem z SPF przed każdym wyjściem z domu,
  • chroń cerę przed wolnymi rodnikami kosmetykami z antyoksydantami,
  • jedz dużo świeżych warzyw i owoców,
  • dostarczaj skórze substancji aktywnych i nawilżających, ceramidów kwasów Omega 3, 6 i 9, które poprawiają jakość i gęstość skóry i pobudzają ją do prawidłowej odnowy,
  • unikaj przetworzonych produktów i cukru, papierosów i alkoholu.
Kwas hialuronowy, cynk i selen dla skóry – Elastic Anti A.G.E.

Bio Medical Pharma Hyaluronic Acid, Zinc & Selenium for Skin – Elastic Anti A.G.E.

Jak pielęgnować skórę po menopauzie?

Skóra po menopauzie się zmienia, a wraz z nią powinna zmienić się pielęgnacja. Spadek aktywności gruczołów łojowych może ucieszyć posiadaczki cery tłustej i mieszanej, jednak oznacza też, że cera normalna zamienia się w suchą, a cera sucha staje się jeszcze bardziej przesuszona. W pielęgnacji postawmy na nawilżenie, wzmacnianie bariery hydrolipidowej, ochronę przed podrażnieniem. Do oczyszczania stosujmy olejki i balsamy myjące, delikatne pianki, które nie naruszają bariery hydrolipidowej i nie wymagają tarcia.

Pielęgnacja powinna być warstwowa i skupiać się na dostarczaniu cerze zarówno składników nawadniających, jak i emolientów ograniczających ucieczkę wody ze skóry. Przy bardzo suchej cerze po toniku, serum lub esencji i kremie nakładajmy kroplę olejku, który utworzy okluzyjną, ochronną warstewkę na skórze.

Minimum raz w tygodniu sięgajmy po maseczki w płachcie i kremowe, by dostarczyć skórze dodatkowego nawilżenia i aktywnych składników. By uniknąć podrażnień, wybierajmy produkty bez substancji zapachowych, a takie składniki aktywne, jak retinol czy kwasy AHA wprowadzajmy do pielęgnacji stopniowo.

Co powinno się znaleźć w kosmetykach do skóry dojrzałej?

  • Antyoksydanty, w tym witamina C, która ma także działanie rozjaśniające, kwas ferulowy, wyciąg z winogron, z zielonej herbaty, ochronią włókna kolagenowe przed zniszczeniem spowodowanym wolnymi rodnikami.
  • Kwas hialuronowy głęboko nawilża, niacynamid działa przeciwstarzeniowo i wzmacnia barierę ochronną, a retinol odnawia skórę i zwiększa produkcję kolagenu.
  • Cennym składnikiem są także peptydy, które w zależności od rodzaju, stymulują produkcję białek podporowych skóry, wzmacniają procesy naprawcze, zwalczają stany zapalne lub zmniejszają napięcia mięśniowe.
  • Nie zapominajmy o codziennym stosowaniu kremu z wysoką ochroną przeciwsłoneczną.

Menopauza co warto suplementować?

Nie wszystkie niekorzystne zmiany możemy zniwelować pielęgnacją, najskuteczniej będzie więc połączyć ją z odżywianiem od środka. Warto zwłaszcza sięgać po te składniki, których zawartość w skórze spada, oraz te, które trudno dostarczyć z pożywieniem:

Kolagen –  zwłaszcza typu I i III, pomaga wzmocnić skórę, zwiększyć jej elastyczność oraz wygładzić zmarszczki. Dodatkowo składnik ten dba o zdrowe chrząstki i kości. Więcej o znaczeniu kolagenu dla urody przeczytasz TUTAJ

Bio Medical Pharma Marine collagen with vitamin C - Hi! Collagen
Kolagen morski NatiCol® z witaminą C – Hi! Collagen

Kwas hialuronowy – nawadnia skórę, zmniejsza suchość i szorstkość, poprawia jej sprężystość. Regeneruje i niweluje podrażnienia, zmniejsza wrażliwość cery. Ponadto wspiera nawilżenie i amortyzację stawów oraz pomaga walczyć z suchością oczu.

Skwalen – jeden ze składników sebum, które tworzy na skórze delikatną warstwę ochronną, która zapobiega utracie wody. Wspiera procesy regeneracyjne skóry, działa przeciwutleniająco.

Skwalen i ceramidy z witaminami A i E – LipidCell

Ceramidy – kluczowy składnik cementu międzykomórkowego, który wypełnia przestrzenie między korneocytami – komórkami tworzącymi zewnętrzną warstwę rogową naskórka. Odpowiada za szczelną barierę ochronną skóry, dobre nawilżenie, ochronę przed czynnikami zewnętrznymi. Poza tym ceramidy są obecne w cebulkach włosów, opóźniają ich wypadanie i stymulują wzrost.

Antyoksydanty – w tym witamina C – kluczowa w produkcji kolagenu oraz ochronie skóry przed stresem oksydacyjnym, wspiera regenerację skóry i jej jędrność; witamina E – pomaga chronić komórki skóry przed uszkodzeniami, działa nawilżająco i wspiera regenerację.

Kwasy tłuszczowe omega-3 – pomagają w nawilżeniu skóry, zwiększają elastyczność oraz niwelują stany zapalne.

Izoflawony sojowe – związki te działają podobnie do estrogenów, dzięki czemu redukują niekorzystne zmiany w skórze i mogą pomóc w redukcji zmarszczek oraz poprawie jędrności skóry.

Koenzym Q10 – jest silnym przeciwutleniaczem biorącym udział w produkcji energii w komórkach skóry, co sprzyja jej regeneracji i redukuje oznaki starzenia.

 

Czytaj dalej

Nadmierne wypadanie włosów a stres
Jak przygotować wątrobę na święta. Prawidłowy poziom cholesterolu – Controliver