Przyczyny wypadania włosów bywają różne – od zaburzeń wydzielania hormonów, przez ubogą dietę, po błędy w pielęgnacji. Jednak jednym z najczęściej występujących czynników powodujących wypadanie włosów jest stres. W jaki sposób stres szkodzi włosom i co zrobić, gdy obserwujemy u siebie zwiększoną utratę włosów?
Stres może wpływać na włosy zarówno bezpośrednio poprzez zmiany w cyklu wzrostu, jak i pośrednio poprzez ogólny wpływ na zdrowie fizyczne i psychiczne.
Jego długotrwałym skutkiem mogą być:
Łysienie telogenowe, czyli najczęstsza forma wypadania włosów związana ze stresem. Zdrowy cykl wzrostu włosów obejmuje trzy fazy: fazę anagenu (wzrost), katagenu (przejściową) i telogenu (spoczynkową). Pod wpływem stresu większa liczba włosów wchodzi w fazę telogenu, co oznacza, że przedwcześnie przestają one rosnąć i wypadają. Może to nastąpić kilka miesięcy po stresującym wydarzeniu.
Zaburzenia hormonalne: długotrwały stres wpływa na poziomy hormonów, zwłaszcza kortyzolu, który jest znany jako hormon stresu. Zwiększony poziom kortyzolu powoduje szereg niekorzystnych zmian: zwężenie naczyń krwionośnych, spadek tempa wymiany komórek skóry, zwiększenie stanu zapalnego, a także podwyższenie poziomu glukozy we krwi, co powoduje glikację białek w skórze. Mogą one przyczyniać się do osłabienia i zwiększonego wypadania włosów.
Zaniedbania dotyczące stylu życia: Stres może prowadzić do zaburzeń snu, gorszej diety, niedoborów i zmniejszenia aktywności fizycznej. Czynniki te z kolei mogą pogarszać ogólną kondycję zdrowotną, co ma wpływ na stan włosów.
Jak zahamować wypadanie włosów przez stres?
Najważniejszym krokiem jest ograniczenie stresu. Co prawda nie unikniemy stresu całkowicie, ponieważ jego przyczyny często są poza naszą kontrolą. Jednak możemy go zmniejszać i lepiej sobie z nim radzić. Warto nauczyć się kontrolować swoje reakcje na stres. Przede wszystkim oduczmy się snuć czarne scenariusze (np. wyobrażając sobie, co się stanie, jeśli spóźnimy się do pracy, albo gdy badanie lekarskie wykryje coś niepokojącego), nie wracajmy też nieustannie do przeszłości, przeżywając i analizując przeszłe porażki czy przykre sytuacje.
W kontrolowaniu niechcianych myśli pomogą techniki mindfullness, które polegają na skupieniu uwagi na teraźniejszości zamiast na przeszłości czy przyszłości. Są to np. skanowanie ciała i rozluźnianie mięśni po kolei, czy też odczuwanie 5 zmysłami – skupianie się na tym, co obecnie czujemy, widzimy, słyszymy. Pomogą też ćwiczenia oddechowe i ćwiczenia o średniej intensywności (tych o dużej intensywności unikajmy, bo same w sobie powodują stres).
Dieta antystresowa
Jadłospis powinien się składać z różnorodnych, świeżych produktów w możliwie największej części. Starajmy się nie opuszczać posiłków (to zwiększa wydzielanie kortyzolu) i zwróćmy szczególną uwagę na dostarczanie sobie dostatecznej ilości witamin z grupy B i magnezu.
Witamina B1 pozytywnie wpływa na poziom glukozy we krwi i pomaga zmniejszyć lęk. Witamina B3 zwiększa poziom serotoniny, która zapewnia dobry nastrój. Witamina B5 wspiera działanie nadnerczy, a B12 i kwas foliowy chronią przed stanami depresyjnymi i obniżeniem nastroju. Ponadto niedobór witamin z grupy B może skutkować łojotokiem i wypadaniem włosów.Natomiast magnez pomaga się zrelaksować, zmniejsza lęk, ułatwia zasypianie.
Witaminy z grupy B oraz magnez znajdziesz w produktach pełnoziarnistych i ciemnozielonych warzywach. Źródłami magnezu są też rośliny strączkowe, orzechy i kakao.
Składniki wzmacniające włosy
Niezależnie od przyczyn wypadania włosów, warto zadbać o skórę głowy i cebulki włosów od wewnątrz. W diecie powinny znaleźć się źródła kwasów Omega 3 i Omega-6, które utrzymują prawidłowe nawilżenie skóry głowy. Niedobór kwasów Omega może powodować nadmierną aktywności gruczołów łojowych i zwiększone wypadanie włosów. Ważne są także minerały, zwłaszcza siarka, żelazo, cynk, jod – ich niedobór skutkuje łysieniem i osłabioną strukturą włosa.
Suplementy na wypadanie włosów
Czasami sama dieta nie wystarczy, zwłaszcza w przypadku osób narażonych na chroniczny stres. W takich przypadkach pomocna może być suplementacja witaminami i minerałami, które wspomagają zdrowie włosów. Powinny zawierać m.in. biotynę, która pomaga wzmocnić strukturę włosa i wspomaga jego wzrost, witaminy z grupy B, kwasy Omega-3.
Cennym dodatkiem wspomagającym wzrost włosów i zmniejszającym ich wypadanie jest ekstrakt z kiełków grochu zwyczajnego (Pisum sativum) AnaGain™ Nu. Badania kliniczne wykazały, że dzienne spożycie 100 mg tego ekstraktu przez 8 tygodni znacząco zmniejszyło wypadanie włosów już po 28 dniach leczenia.