Skuteczna suplementacja. Na co zwrócić szczególną uwagę?

Strona Główna  /  Blog  / Skuteczna suplementacja. Na co zwrócić szczególną uwagę?

Strona Główna  /  Blog  / Skuteczna suplementacja. Na co zwrócić szczególną uwagę?

Suplementy diety często wyglądają jak leki i są dostępne także w aptekach, jednak ich funkcja jest zupełnie inna. Nie zawierają substancji leczniczych, tylko składniki odżywcze – w skoncentrowanej formie. Mogą uzupełnić niedobory, wspomóc poszczególne funkcje organizmu, wzmocnić go.

Suplementy diety to środki spożywcze, zawierają te same substancje co inne produkty spożywcze. Preparaty te wyróżnia forma – tabletek, kapsułek, proszku czy syropu, przez co mogą dostarczyć więcej składników odżywczych niż np. marchewka czy jogurt. Na rynku jest ich bardzo duży wybór, przez co można się pogubić. Zanim wybierzemy suplement, sprawdźmy, jak go dobrać i jak stosować, by sobie nie zaszkodzić i osiągnąć odczuwany efekt.

Co warto wiedzieć o suplementach

 

  • Nie stosujmy suplementów wybranych przypadkowo, takich, które bierze koleżanka albo usłyszymy o nich w reklamie.
  • Nie kierujmy się wyłącznie ceną i dokładnie czytajmy ulotki, ponieważ suplement suplementowi nierówny.
  • Unikajmy kupowania w podejrzanych miejscach, na bazarach czy od prywatnych osób w internecie.
  • Niektórzy producenci dbają o to, by dany składnik nie tylko był obecny w produkcie w podanej ilości, ale także, co ważne, by był łatwo przyswajalny. Niektóre składniki mogą się wchłaniać gorzej, w zależności od formy. A tylko rzeczywiście wchłonięty składnik zadziała korzystnie na organizm. By suplementy faktycznie działały, producenci stosują innowacyjne metody, takie jak specjalne kapsułki ułatwiające wchłanianie, bądź wybierają szczególnie dobrze przyswajalną, aktywną formę składnika. Zapewnia to maksymalną biodostępność preparatu.
  • Warto wybierać takie suplementy, w których składniki dobrane są synergicznie, co oznacza, że ich działanie się uzupełnia, a wchłanianie jest lepsze. Prócz składników aktywnych ważne są też substancje dodatkowe, które zapewniają określoną formę produktu (tabletki, kapsułki), trwałość, ale też np. kolor i smak. Unikajmy tych z niepotrzebnymi dodatkami, takimi jak cukier i syrop glukozowy czy sztuczne barwniki.
  • Jeśli nie wiemy, czy dany suplement jest dla nas korzystny, skonsultujmy się z lekarzem. Objawy takie jak wypadanie włosów, kruche paznokcie, kłopoty ze snem, ciągłe zmęczenie czy częste infekcje mogą mieć różne przyczyny – mogą to być zarówno niedobory, jak i symptomy chorób. Jeśli schorzenia zostaną wykluczone, specjalista może zlecić badania, dzięki którym wykryjemy niedobory witamin i minerałów, wskaże też, których suplementów nie powinno się brać razem z lekami, np. na choroby przewlekłe, czy antybiotykami.

ABC stosowania suplementów

Zawsze dokładnie przeczytaj ulotkę – tam znajdziesz wskazówki dotyczące przyjmowania suplementu. Niektóre z nich należy przyjmować na czczo, inne w trakcie posiłku, jeszcze inne – przed snem. Część należy popić dużą ilością wody, niektóre można przyjmować z sokami. Natomiast nie łączmy suplementów z kawą czy herbatą – takie połączenie może obniżyć skuteczność preparatu. Wykluczone są też alkohol i sok grejpfrutowy, który zmienia metabolizm leków i suplementów.

Dobre i złe połączenia suplementów

Upewnij się też, że nie łączysz suplementów, których nie powinno się zażywać jednocześnie, ponieważ wzajemnie obniżają one swoją przyswajalność. Są to np. wapń i żelazo (wapń blokuje przyswajanie żelaza), wapń i magnez, cynk z magnezem, cynk z witaminą B6, błonnik plus witaminy i minerały. Części suplementów nie powinno się przyjmować na noc – np. witamina D może zakłócać produkcję melatoniny, hormonu regulującego sen.

Warto natomiast wykorzystać połączenia, które powodują lepsze przyswajanie składników. Do takich połączeń należy żelazo z witaminą C (ten mikroelement można też popijać sokiem z cytrusów), magnez i potas, magnez z witaminą B6, witamina D z wapniem, witamina A i E.

Suplementy: ile i jak długo stosować?

Ważna jest cierpliwość i systematyczność. Nie spodziewajmy się natychmiastowych efektów, odczuwalnych zmian po tygodniu czy dwóch stosowania. Poczekajmy minimum kilka tygodni – czasem trzeba nawet kilku miesięcy, zwłaszcza jeśli stwierdzono u nas spory niedobór danego składnika.

Część suplementów można stosować stale (a nawet powinno się, jak np. witaminę B12 na diecie wegańskiej lub witaminę D, gdy unikamy słońca), a inne, jak np. niektóre suplementy oparte na ziołach, tylko przez określony czas. Informacja na ten temat powinna znajdować się na opakowaniu suplementu.

Pamiętajmy także o tym, że zbyt duże dawki niektórych witamin i minerałów (np. żelaza) mogą być szkodliwe dla zdrowia. Nigdy nie bierzmy suplementów na zapas (np. przed weekendowym wyjazdem) ani nie przyjmujmy naraz kilku „zapomnianych” tabletek. Systematyczność stosowania jest ważna, ale lepsze będzie kilka dni przerwy niż zażycie zwielokrotnionej dawki za jednym razem. Nie powinno się też nigdy przekraczać zalecanej przez producenta dziennej dawki (chyba że na wyraźne zalecenie lekarza). Tak zażywany suplement nie zadziała lepiej ani szybciej, a może nam poważnie zaszkodzić.

Ważne jest również prawidłowe przechowywanie preparatów – w suchym i chłodnym miejscu, bez dostępu światła słonecznego, które może wpłynąć na trwałość produktu i jego skuteczność. Suplementy, których data ważności minęła, oczywiście wyrzucamy – mogą być nie tylko mniej skuteczne, ale nawet szkodliwe.

Zwróć uwagę na te produkty: