Jak zapewnić skórze właściwe odżywienie od środka?

Strona Główna  /  Blog  / Jak zapewnić skórze właściwe odżywienie od środka?

Strona Główna  /  Blog  / Jak zapewnić skórze właściwe odżywienie od środka?

Kosmetyki to istotny element dbania o skórę, ale nie może pozostać jedynym. Duże znaczenie ma odżywianie skóry od środka, czy dostarczanie jej odpowiednich składników wraz z pożywieniem i suplementami, ponieważ kosmetyki działają tylko na zewnętrzne warstwy naskórka.

Dlaczego odżywienie skóry jest ważne?

Nie ma wątpliwości, że to, co jemy, ma wpływ na zdrowie skóry. Tak jak w przypadku każdej komórki ciała, także w przypadku komórek skóry organizm czerpie z pożywienia. Z jelit składniki odżywcze są wraz z krwią rozprowadzane po całym organizmie, docierając także do skóry. Niektóre składniki są szczególne ważne dla prawidłowego funkcjonowania skóry. Dostarczanie ich wraz z pożywieniem i suplementami korzystnie wpływa na wewnętrzne procesy zachodzące w naskórku i skórze właściwej (np. proces regeneracyjny), wzmacniając płaszcz hydrolipidowy, wygląd i kondycję skóry.

  1. Wewnętrzne odżywianie ma ogromny wpływ na to, jak szybko starzeje się skóra, jak radzi sobie z czynnikami zewnętrznymi, takimi jak promieniowanie UV czy zanieczyszczenie powietrza.
  2. Składniki odżywcze mogą wspomóc odżywienie i nawilżenie skóry, zapobiegać wypryskom czy regulować wydzielanie sebum.
  3. Dostarczanie skórze od wewnątrz odpowiednich składników ma  znaczenie w leczeniu chorób skóry.
  4. Niedobory ważnych witamin, minerałów i innych związków szybko są widoczne na skórze – może stać się poszarzała, wiotka, przesuszona, o niejednolitym kolorycie, nadmiernie blada, z wypryskami i rozszerzonymi porami.

Najważniejsze składniki dla skóry:

Kolagen

To białko stanowiące 30% białek w naszych organizmach, obecne głównie w ścięgnach, kościach oraz skórze. Kolagen składa się głównie z dwóch niezbędnych aminokwasów: proliny i glicyny, a także z lizyny i innych. Do wytwarzania kolagenu jest potrzebnych kilka składników: witamina C, żelazo, mangan, cynk oraz krzemionka, więc jeśli nie chcemy, by jego produkcja spadała, konieczne jest zapewnienie tych witamin i mikroelementów w diecie.

Niedobór kolagenu sprawia, że skóra staje się podatna na niekorzystne czynniki środowiskowe, traci jędrność, szybciej pojawiają się zmarszczki. Badania z ostatnich lat pokazują, że suplementacja kolagenu jest skuteczna – poprawia elastyczność i nawilżenie skóry, opóźnia powstawanie zmarszczek. Kolagen powinien mieć niską masę cząsteczkową, by lepiej się przyswajał.

Więcej o wpływie kolagenu na nasze zdrowie i urodę przeczytasz TUTAJ

Ceramidy

To substancje budulcowe, które pełnią kluczową rolę w utrzymaniu integralności skóry poprzez wypełnianie przestrzeni między komórkami naskórka, tworząc swoisty „mur” ochronny. Oprócz tego, ceramidy są istotnym składnikiem błon komórkowych, wspierając komunikację między nimi. Istnieje osiem różnych rodzajów ceramidów w skórze, z różnymi funkcjami i strukturą.

Niestety, ich poziom w skórze maleje wraz z wiekiem, szczególnie po czterdziestym roku życia, co może prowadzić do pogorszenia kondycji skóry oraz zwiększonej utraty wody przez naskórek. Osoby z różnymi schorzeniami skóry, takimi jak łuszczyca czy egzema, również wykazują obniżoną produkcję ceramidów. Suplementacja ceramidami została udowodniona jako skuteczna w poprawie nawilżenia, funkcji ochronnej, elastyczności i ogólnego stan u skóry.

Skwalen

To naturalny składnik bariery hydrolipidowej skóry. Wchodzi w skład sebum (stanowi 10-15%), czyli wydzielanej przez gruczoły łojowe wydzieliny tworzącej ochronną warstewkę na powierzchni naskórka. Dzięki niemu skóra jest chroniona, jędrna i dobrze nawilżona. Działa antyoksydacyjnie, chroni przed szkodliwym wpływem słońca. Jego zawartość z wiekiem spada (w wieku 50 lat w sebum jest go już tylko 5%),  czego efektem są zmarszczki, przesuszenie, nadmierna wrażliwość na czynniki zewnętrzne.

Kwasy omega-3 i omega-6 

Odpowiadają za dobre nawilżenie i gładkość skóry. Badania pokazują, że osoby dostarczające skórze odpowiednie ilości nienasyconych kwasów tłuszczowych mają bardziej miękką i wolniej starzejącą się cerę, są też mniej narażone na egzemę. Składniki te odżywiają błony komórkowe korneocytów (komórek odpowiedzialnych za produkcję keratyny), dzięki czemu skóra dłużej zachowuje swoją strukturę i nie powstają zmarszczki.

Kwasy omega są też niezbędne dla cer tłustych i mieszanych – regulują wydzielanie sebum i działają przeciwzapalnie, więc zmniejszają trądzik. Najważniejsze dla organizmu są kwasy omega-3: EPA, DHA występujące głównie w rybach, oraz ALA, zawarte w orzechach i nasionach.

Selen

To minerał chroniący komórki skóry przed wolnymi rodnikami. Odgrywa w skórze ważną funkcję – aktywuje peroksydazę glutationową, enzym przeciwutleniający. Chroni keratynocyty przed obumieraniem. Niskie stężenie selenu wiąże się z częstszym występowaniem trądziku, łojotokowego zapalenia skóry, łuszczycy.

Witaminy kluczowe dla zdrowia skóry:

A (także w postaci beta-karotenu) – odnawia naskórek, stymuluje wytwarzanie kolagenu, jest antyoksydantem. Zaobserwowano, że osoby z trądzikiem mają obniżony poziom tej witaminy (wraz z witaminą E). Brak witaminy A objawia się też bardzo suchą, pękającą skórą oraz łamliwymi włosami i paznokciami.

C – niezbędna do wytwarzania kolagenu – wspiera proliferację fibroblastów, które produkują to białko. Jest też potrzebna do przebiegu reakcji enzymatycznych będących elementem funkcjonowania zdrowej skóry, np. kontroluje część procesów naprawy DNA, co zapobiega namnażaniu się komórek nowotworowych. Zbyt niski poziom witaminy C wiąże się z suchością i szybszym pojawianiem się zmarszczek. Wraz z witaminą E chronią skórę przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych.

E – stanowi silny przeciwutleniacz. Dzięki temu nie tylko opóźnia starzenie, ale też chroni sebum przed oksydacją, która prowadzi do procesów zapalnych i pojawiania się zmian trądzikowych. Jej niedobór może nasilać atopowe zapalenie skóry. Występuje naturalnie w skórze, ale do odtworzenia jej zapasów potrzebna jest witamina C.

Zwróć uwagę na te produkty: