Ceramidy – dlaczego są ważne dla skóry i włosów?

Strona Główna  /  Blog  / Ceramidy – dlaczego są ważne dla skóry i włosów?

Strona Główna  /  Blog  / Ceramidy – dlaczego są ważne dla skóry i włosów?

Ceramidy to cenne składniki dla naszej urody, zdrowego i młodego wyglądu, dobrej kondycji skóry. Kiedyś były zalecane głównie skórom suchym, teraz mówi się o tym, że powinny znajdować się w pielęgnacji każdej cery. Działają dobroczynnie także na włosy. Dlaczego są niezbędne?

Rola ceramidów

W ostatnich latach niezwykle popularne stały się kuracje kwasami AHA, BHA czy retinoidami. To uznane składniki o działaniu przeciwzmarszczkowym i antytrądzikowym, ale używane zbyt często lub w zbyt wysokim stężeniu mogą zrobić więcej złego niż dobrego. Zwłaszcza, jeśli nie pamiętamy o wzmacnianiu bariery hydrolipidowej, którą silnie działające kosmetyki mogą naruszyć. Przez to skóra staje się zaczerwieniona, reaktywna, wrażliwa, a dodatkowo – szybciej się starzeje, bo bariera chroni przed działaniem niekorzystnych czynników, takich jak zanieczyszczenie powietrza czy promienie UV. Co mają z tym wspólnego ceramidy?

To nie tylko składnik dobroczynny dla skóry, ale wręcz niezbędny – jest ważną składową zdrowej skóry. A konkretnie cementu międzykomórkowego, który szczelnie wypełnia przestrzenie między korneocytami – „cegiełkami” tworzącymi obronny „mur” skóry, zewnętrzną warstwę rogową naskórka, która broni głębsze warstwy skóry przed niekorzystnym wpływem środowiska zewnętrznego. Ceramidy stanowią większość tego cementu – 50%, resztę stanowią cholesterol i kwasy tłuszczowe (w tym linolowy, linolenowy, palmitynowy).  skóra w takim stanie nie jest w stanie. Prócz funkcji ochronnej ceramidy odgrywają ważną rolę w zapobieganiu ucieczki wody przez naskórek – chronią przed utratą wody oraz poprawiają jej wchłanianie. To dzięki ceramidom skóra jest nawilżona, miękka w dotyku, elastyczna.  

Ceramidy wchodzą także w skład błon komórkowych i odgrywają ważną rolę w komunikacji międzykomórkowej. W naszej skórze występuje 8 różnych rodzajów ceramidów, każdy o innej strukturze i roli.

Kiedy spada poziom ceramidów?

Niestety z wiekiem – już po czterdziestce – poziom ceramidów w skórze zmniejsza się. Poza tym na ich zawartość wpływa pora roku – zimą jest ich mniej. Zmniejszoną produkcję tych składników zaobserwowano u osób ze schorzeniami skóry, którym towarzyszy uszkodzenie bariery skórnej, takimi jak łuszczyca, rybia łuska czy egzema.

Skóra z niedoborem ceramidów jest przesuszona, zwiotczała, podatna na podrażnienia, brak jej jędrności.

Ceramidy w kosmetykach i suplementach

Ceramidy możemy dostarczać:

  • z zewnątrz, w kosmetykach, np. w preparatach do pielęgnacji twarzy, w których działają nawilżająco i wzmacniająco na barierę hydrolipidową,
  • oraz od środka, stosując suplementy diety.

Ceramidy dostarczane doustnie mają szansę zadziałać głębiej – zwłaszcza w przypadku skóry suchej i bardzo suchej, wrażliwej, dojrzałej, a także jeśli zmagamy się z nadmiernym wypadaniem włosów lub chcemy je zapuścić. Suplementy z ceramidami mają udowodnioną skuteczność w poprawie działania skóry, w tym jej nawilżenia, funkcji barierowej, elastyczności, struktury i komfortu. Są bezpieczne i nie powodują skutków ubocznych.

O tym, jak możesz jeszcze zadbać o skórę od wewnątrz, przeczytasz TUTAJ

Ceramidy nie tylko dla suchej skóry

Ceramidy są niezbędnym składnikiem pielęgnacji skór suchych, dojrzałych i wrażliwych. Po ceramidy powinny sięgnąć także ci, którzy borykają się z atopią i innymi schorzeniami. Badania pokazują, że ceramidy nawilżają skórę lepiej niż inne popularne emolienty, prawdopodobnie dlatego, że składniki te są naturalnie obecne w skórze. Zmniejszają też objawy podrażnienia: swędzenie i zaczerwienienie.

Ceramidy zaleca się też skórze trądzikowej i tłustej. Uzupełniają one ubytki w barierze hydrolipidowej spowodowane przez kuracje antytrądzikowe i działają przeciwzapalnie, poprawiając  procesy samonaprawcze skóry. Mogą też ograniczyć przetłuszczanie, ponieważ dobre nawilżenie sprawi, że skóra nie będzie musiała nadrabiać nadprodukcją sebum. Co ważne, jako naturalny składnik obecny w skórze, nie spowodują zatykania porów czy powstawania wyprysków.

Ceramidy dla zdrowych i długich włosów

Ceramidy i inne składniki tłuszczowe wchodzą w skład włosów – są obecne w cebulkach, ale także w sebum, które zapobiega uszkodzeniom w obrębie łodyg włosów. Główne ich funkcje są podobne jak w przypadku skóry – to ochrona przed czynnikami zewnętrznymi oraz utrzymywanie prawidłowego nawilżenia. Ceramidy sprawiają, że łuski przylegają do łodygi włosa, przez co pasma są błyszczące, gładkie i mocne. Silnie oczyszczające szampony i zabiegi takie jak farbowanie pozbawiają włosy naturalnej ochrony, sprawiając, że stają się suche, matowe, puszą się, plączą i łamią, a końcówki szybko rozdwajają. Dlatego warto sięgnąć po suplementację oraz odżywki, które uzupełniają wypłukane z włosów ceramidy.

Nowe badania dowodzą, że ceramidy zapobiegają wypadaniu włosów, wydłużając fazę anagenową ich wzrostu. Efektem są dłuższe i gęściejsze pasma, bo ceramidy prócz opóźniania wypadania mogą działać także jako stymulator wzrostu włosów.

Zwróć uwagę na te produkty: