Witaminy dla urody, czyli jak zadbać o skórę od wewnątrz

Strona Główna  /  Blog  / Witaminy dla urody, czyli jak zadbać o skórę od wewnątrz

Strona Główna  /  Blog  / Witaminy dla urody, czyli jak zadbać o skórę od wewnątrz

Każda kobieta chciałaby mieć skórę elastyczną, sprężystą, gładką – i jak najdłużej młodą. Jednak nawet najlepsza pielęgnacja nie da pożądanych efektów, jeżeli skórze brakuje wsparcia od wewnątrz. Jakie witaminy i składniki odżywcze korzystnie wpływają na urodę? Które naprawdę potrafią zadbać o skórę od wewnątrz i utrzymać ją długo w dobrej kondycji? Kiedy warto pomyśleć o odpowiedniej suplementacji?

Co odżywia skórę

Skóra to największy organ naszego ciała, tak samo istotny jak serce czy wątroba. Na to, jak długo będzie wyglądać zdrowo i młodo, wpływ ma mnóstwo czynników – styl życia, pielęgnacja, geny, a także dieta. Szczególnie ściśle wiąże się ze sobą stan skóry i sposób odżywiania. Zawarte w pożywieniu składniki odżywcze, takie jak witaminy, mikro- i makroelementy czy pierwiastki śladowe, nie tylko dostarczają energii – są również budulcem dla każdej komórki skóry. Ich niedobór może szybko odbić się na jej wyglądzie i kondycji. Gdy ich brakuje, skóra robi się szorstka i sucha, nabiera niezdrowego kolorytu, wygląda na zmęczoną. Szybciej pojawiają się na niej niedoskonałości, szybciej również zaczyna się starzeć – i to nawet mimo właściwej pielęgnacji.

Nawet jeśli regularnie wklepujesz w nią dobry krem i odwiedzasz kosmetyczkę, zawarte w preparatach kosmetycznych substancje aktywne, w tym witaminy, enzymy, kolagen, składniki mineralne czy fitohormony, nie wchłaniają się do głębszych warstw skóry. A tam zachodzą procesy degeneracyjne, operują wolne rodniki i tworzą się pierwsze zmarszczki. Dlatego, by jak najdłużej cieszyć się piękną skórą, warto również pamiętać o tym, aby odżywiać ją od wewnątrz.

Witaminy na talerzu

Ponieważ stan skóry ściśle związany jest z tym, czym karmiona jest “od środka”, w codziennym menu nie może zabraknąć produktów bogatych w witaminy i składniki mineralne. I jak najmniej przetworzonych. Warto więc jak najczęściej sięgać po świeże warzywa i owoce, produkty pełnoziarniste, orzechy, nasiona, jajka, oleje roślinne, a także jadać tłuste ryby. Ale nawet zbilansowana dieta niekiedy nie wystarcza, by skóra na długo zachowała zdrowy, młody wygląd. Składniki odżywcze z pożywienia docierają bowiem do niej w ostatniej kolejności. Dopiero, kiedy zaspokojone zostaną potrzeby komórek znajdujących się w pozostałych organach ciała. Poza tym nie wszystkie plony ziemi są tak samo wartościowe pod względem zawartości witamin i innych ważnych dla skóry składników.

Wpływa na to m.in. coraz większe uprzemysłowienie rolnictwa, powszechnie stosowane opryski czy gleba uboga w mikropierwiastki. Warzywa i owoce, które jemy, są wprawdzie coraz dorodniejsze, jednak spada w nich zawartość niektórych składników, w tym witaminy C i żelaza. Na mocno nawożonych glebach plony rosną bowiem szybciej, przez co zawarte w nich związki odżywcze ulegają “rozcieńczeniu”. To, co daje natura, warto więc niekiedy wspomagać osiągnięciami współczesnej biotechnologii, stosując odpowiednio dopasowane suplementy.

Witaminy w pigułce

 

O suplementacji warto pomyśleć przede wszystkim w razie problemów ze skórą – na przykład atopowego zapalenia skóry, trądziku, nadmiernego przesuszenia lub rogowacenia, nawracających stanów zapalnych czy pękających kącików ust. Powinny ją również rozważyć osoby narażone na niedobory z powodu alergii lub nietolerancji pokarmowych (zawsze w porozumieniu z lekarzem), w czasie rekonwalescencji po długiej chorobie, a także osoby będące na ścisłej diecie odchudzającej. Zwłaszcza wszelkie monodiety niosą ze sobą ryzyko niedoborów składników odżywczych. Wskazaniem do suplementacji może być również wiek (menopauza!) oraz miejsce zamieszkania. W rejonach o najbardziej zanieczyszczonym powietrzu (smog!) w naszym organizmie szybciej powstają wolne rodniki, a trzeba więc szczególnie zadbać o skórę. Bez odpowiedniego wsparcia może starzeć się szybciej.

Na straży młodości
i dobrego wyglądu

Skóra potrzebuje wszystkich składników odżywczych w odpowiednich proporcjach. Jednak są takie witaminy i minerały, które mają dla niej zasadnicze znaczenie. Starzeniu się skóry najskuteczniej przeciwdziałają witaminy A, C oraz E, antyoksydanty, które neutralizują wolne rodniki, pomagają również w odbudowie włókien kolagenu i elastyny – odpowiadają one za jędrność i elastyczność skóry (więcej o antyoksydantach przeczytasz TUTAJ).

Dodatkowo witamina A (oraz jej pochodne) redukuje drobne zmarszczki, chroni przed trądzikiem i uszkodzeniami skóry wywołanymi słońcem. Zapobiega też nadmiernej suchości skóry, reguluje wydzielanie sebum, zmniejsza również proces rogowacenia naskórka, pobudzając produkcję nowych komórek. Witamina E z kolei to nie tylko znakomity przeciwutleniacz – pobudza również metabolizm tkanki łącznej i chroni warstwę lipidową naskórka. Dla skóry ważna jest również witamina D, która wspomaga produkcję kolagenu, zapobiega trądzikowi i zmniejsza zmarszczki, a także witaminy z grupy B, w tym biotyna i kwas foliowy, dzięki którym skóra jest właściwie nawilżona i jędrna.

Istotnym składnikiem, który pozwoli zadbać o skórę od wewnątrz, jest koenzym Q10. Ma on właściwości antyoksydacyjne, a poza tym stabilizuje błony komórkowe, dzięki czemu są one odporne na działanie szkodliwych czynników.

Olbrzymie znaczenie
dla kondycji skóry mają też
:

  • cynk – pomaga skórze tworzyć warstwę rogową i ochronną barierę naskórka, jest skutecznym przeciwutleniaczem, ma także działanie przeciwwirusowe i antybakteryjne, zwalcza więc stany zapalne skóry. Więcej o cynku i jego wpływie na zdrowie oraz urodę przeczytasz TUTAJ.
  • miedź – pomaga tworzyć mocną i elastyczną tkankę łączną, bierze udział w syntezie melaniny, jest dobrym przeciwutleniaczem,
  • krzem – to składnik tkanki łącznej, wpływający na jędrność skóry; stabilizuje również keratynę, tworzącą barierę skórną, zapobiegając nadmiernemu jej przesuszaniu się,
  • kwasy omega-3 i omega-6 (wielonienasycone kwasy tłuszczowe) – są składnikiem błon komórkowych, nawilżają skórę, chronią ją przed przesuszeniem i czynnikami zewnętrznymi.

Bibliografia:

  1. Iwona Wawer, Suplementy dla Ciebie, czyli jak nie stać się pacjentem; wyd. Wektor
  2. Dr med Yael Adler, Skóra – fascynująca historia; wyd FeeriaAdina Grigore, Szczęśliwa skóra; wyd. Galaktyka
  3. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3583891/
  4. https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/0738081X96000685
  5. https://academic.oup.com/ajcn/article/77/2/348/468967

Zwróć uwagę na te produkty: