Biotyna, znana również jako witamina H lub B7, odgrywa kluczową rolę w zdrowiu włosów, skóry i paznokci. Jej znaczenie wynika przede wszystkim z wpływu na strukturę keratyny, białka będącego ich podstawowym budulcem.
Wyjaśnijmy dokładnie, co to jest biotyna:
- Biotyna bierze udział w kluczowych procesach przebiegających w organizmie: metabolizmie aminokwasów, powstawaniu kwasów tłuszczowych, wytwarzaniu energii, wzroście komórek.
- Ma również działanie antynowotworowe i jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania mózgu.
- Ma wpływ na prawidłowy wzrost i strukturę włosów i paznokci, zapobiega łamaniu i rozdwajaniu końcówek.
- Poprawia ukrwienie skóry głowy, wzmacniając cebulki, dzięki czemu włosy rosną mocniejsze.
- Stymuluje powstawanie melaniny, barwnika skóry i włosów, przez co opóźnia pojawianie się siwizny.
- Biotyna działa regenerująco i nawilżająco na skórę, co przyczynia się do poprawy jej elastyczności i młodego wyglądu
Skutki niedoboru biotyny
Osoby długotrwale stosujące antybiotyki, leki moczopędne oraz antykoncepcję hormonalną są szczególnie narażone na niedobór biotyny, ponieważ ograniczają one przyswajanie tej witaminy.
Objawy niedoboru obejmują:
- Skórę: egzema, niezdrowy, szary lub blady koloryt skóry, sucha skóra, brak jędrności, przedwczesne oznaki starzenia, zmarszczki, nadmierne przetłuszczanie się skóry, spierzchnięte wargi, cienie, zaczerwienienia i łuszcząca się skóra wokół oczu,
- Włosy: cienkie, przerzedzone włosy, przedwczesne siwienie, łupież.- paznokcie: rozdwajające i łamiące się, cienkie,- inne objawy: zmienne nastroje, przygnębienie, lęki, utrata apetytu, miejscowe drętwienie, bóle mięśni.
Źródła biotyny
Biotynę można znaleźć w wielu produktach spożywczych, takich jak: mięso, jaja, tłuste ryby, orzechy włoskie, fasola, bób, soja, otręby, produkty pełnoziarniste, banany, jagody, szpinak, kalafior, grzyby. W przypadku złej kondycji włosów i paznokci oraz przy niedoborach biotyny sprawdzi się suplement diety KeratinCell.
Jakie jeszcze składniki poprawiają wygląd włosów i paznokci?
O tych składnikach warto pamiętać w diecie oraz szukać ich w suplementach:
Siarka
Jeden z najważniejszych minerałów obecnych w organizmie. W warstwie rogowej włosa tworzy mostki dwusiarczkowe, łączące łańcuchy keratyny, odpowiada więc za jego prawidłową budowę.
Jest też składnikiem kolagenu, ma więc znaczenie dla młodego wyglądu skóry. Wspomaga leczenie trądziku, łuszczycy, atopowego zapalenia skóry. Zapewnia elastyczną i młodo wyglądającą skórę. Zapobiega nadmiernemu rogowaceniu.
Objawy niedoboru są podobne jak w przypadku braku biotyny: blada i szarawa skóra, przesuszenie, brak jędrności, słabe włosy i paznokcie, zmęczenie i kiepskie samopoczucie. Niedobór siarki może wynikać ze schorzeń, takich jak: choroba niedokrwienna serca, przebyty zawał serca, reumatoidalne zapalenie stawów, choroby wątroby czy nowotwory. Dobra wiadomość: siarki nie można przedawkować, ponieważ jej nadmiar usuwany jest wraz z moczem.
Żelazo
Pierwiastek ten transportuje tlen z płuc do komórek, jest niezbędny do wytwarzania energii potrzebnej do funkcjonowania narządów, w tym do wzrostu włosów. Żelazo jest też konieczne do wytwarzania enzymu odpowiadającego za odpowiednią strukturę włosa i jego wzrost. Jednym z pierwszych objawów niedoboru może być więc osłabienie włosów i spowolnienie ich wzrostu. Dlatego warto zadbać o produkty bogate w żelazo w codziennej diecie.
Aminokwasy
Białko to podstawowy budulec organizmu i źródło energii. Utrzymuje skórę, włosy i paznokcie w dobrej kondycji. Niektóre aminokwasy mają szczególne znaczenie dla urody. Są to aminokwasy siarkowe – cysteina i metionina, które tworzą wiązania siarkowe decydujące o tym, że włosy są sprężyste i mocne. Niedobory białka zdarzają się rzadko (najczęściej przy ogólnym niedożywieniu), ale jeśli włosy stają się łamliwe, osłabione i wolno rosną, warto sprawdzić, czy w diecie nie brakuje tych aminokwasów.
Ekstrakt z kiełków grochu
Składnik szczególnie pomocny przy wypadaniu włosów. Otrzymywany z kiełków grochu (Pisum sativum L.), został opracowany, aby stymulować wzrost włosów i zmniejszać ich wypadanie. Kiełki grochu są bogatym źródłem różnych składników odżywczych, takich jak biotyna i L-arginina, a także wtórnych metabolitów roślinnych, takich jak izoflawony, które w przyczyniają się do wzrostu włosów. Podczas badania po dwóch miesiącach kuracji ekstraktem z grochu u 95% uczestników zaobserwowano redukcję wypadania włosów.
Bibliografia: