Superfoods, zioła i adaptogeny na wysoki cholesterol

Strona Główna  /  Blog  / Superfoods, zioła i adaptogeny na wysoki cholesterol

Strona Główna  /  Blog  / Superfoods, zioła i adaptogeny na wysoki cholesterol

Podstawą profilaktyki zbyt wysokiego poziomu cholesterolu jest dieta – bogata w warzywa i owoce, uboga w tłuszcze nasycone. Ale to nie wszystko – warto wykorzystać także moc naturalnych, dobroczynnych składników, które w dużej ilości występują w ziołach, roślinach leczniczych i superfoods.

Jak wysoki cholesterol wpływa na organizm?

Cholesterol jest niezbędny do funkcjonowania naszego organizmu i pełni w nim wiele ważnych funkcji:

  • jest składnikiem wszystkich błon komórkowych,
  • jest niezbędny do funkcjonowania mózgu,
  • powstają z niego hormony: estrogen, testosteron, progesteron,
  • bierze udział w powstaniu witaminy D.

Jednak nadmierne dostarczanie cholesterolu wraz z pożywieniem nie jest korzystne dla organizmu – przyczynia się do powstania hipercholesterolemii, czyli wysokiego stężenia cholesterolu we krwi. To stan nieprawidłowy, który prowadzi do miażdżycy tętnic wieńcowych, a w konsekwencji do groźnych chorób sercowo-naczyniowych i ostrych zdarzeń kardiologicznych, takich jak zawał serca czy udar.

Prawidłowy poziom cholesterolu ma ogromne znaczenie dla naszego zdrowia, a profilaktykę chorób układu krążenia powinniśmy prowadzić przez całe życie. Podstawą jest stosowanie zasad zdrowej diety, ubogiej w nasycone kwasy tłuszczowe i cholesterol, a bogatej w warzywa i owoce, pełnoziarniste produkty zbożowe, rośliny strączkowe i ryby.  Warto uwzględnić też w codziennym pożywieniu roślinne produkty, które zawierają składniki obniżające stężenie cholesterolu we krwi. Na które warto zwrócić szczególną uwagę?

5 superproduktów, które obniżają poziom cholesterolu:

Mniszek pospolity

Można nazwać go superchwastem, ponieważ jest szczególnie bogaty w substancje przeciwzapalne i antyoksydacyjne, ale też białko, błonnik i żelazo, witaminy A i K. Karotenoidy i polifenole wpływają korzystnie na profil lipidowy. Herbata z mniszka lekarskiego pita regularnie chroni wątrobę przed wirusami i szkodliwym wpływem niektórych leków, np. długotrwałego lub nadmiernego stosowania acetaminofenu (paracetamolu).

Czosnek

Jest bogaty w siarkę i liczne antyoksydanty, w tym witaminę C i flawonoidy. Jego właściwości prozdrowotne są szerokie, związki siarki działają przeciwzapalnie i antybakteryjnie, dzięki czemu wzmacniają odporność i zapobiegają infekcjom. Czosnek ma poza tym korzystny wpływ na układ sercowo-naczyniowy – pomaga w utrzymaniu prawidłowej czynności wątroby oraz chroni przed miażdżycą:

  • wspomaga spalanie tłuszczu, zapobiegając jego gromadzeniu się w komórkach,
  • zmniejsza stężenie cholesterolu całkowitego i LDL tzw. „złego”, a zwiększa HDL  tzw. „dobrego”,
  • już jeden ząbek dziennie pozwala obniżyć ciśnienie krwi o 7-8%,
  • flawonoidy i allicyny zapobiegają tworzeniu się zakrzepów we krwi.

Sezam

To jedno z dwóch głównych, obok siemienia lnianego, źródeł lignanów – w przypadku sezamu jest to sezamina i sezamolina. Związki te obniżają poziom cholesterolu we krwi i wątrobie, trójglicerydów we krwi, regulują ciśnienie, ograniczają ryzyko miażdżycy.

Kurkuma

Jest adaptogenem z rodziny imbirowatych, do której należą też imbir i kardamon. Ma właściwości przeciwzapalne, antybakteryjne i przeciwutleniające – to prozdrowotne działanie  zawdzięcza kurkuminie, silnemu przeciwutleniaczowi. Z badań wynika, że kurkumina obniża poziom cukru i cholesterolu we krwi, wspiera więc zdrowie układu sercowo-naczyniowego. Działa też wspomagająco na trawienie i wykazuje właściwości żółciopędne.

Więcej o prozdrowotnych właściwościach kurkuminy przeczytasz TUTAJ.

Rokitnik

Jest jednym z najbogatszych źródeł witaminy C, a także witamin z grupy B oraz A, E i K. Zawiera też kwercetynę i beta-karoten, obniżające ryzyko zawału serca i wylewu. Nasiona rokitnika zawierają fitosterol (sterol roślinny) – beta-sitosterol, obniżający poziom cholesterolu LDL we krwi przez blokowanie jego wchłaniania w jelitach. Beta-sitosterol znajdziemy też w oliwkach (które zawierają także tłuszcze jednonienasycone oraz karotenoidy) i pestkach dyni.

Głóg

Ta roślina od lat stosowana jest w medycynie ludowej jako środek nasercowy, pomocny w miażdżycy i nadciśnieniu. Badania potwierdziły korzystny wpływ kwiatostanów i owoców głogu (Crataegus monogyna) na serce i układ krążenia. Zawarte w głodu składniki aktywne (głównie związki flawonoidowe, polifenole, tokoferole) wykazują działanie:

  • przeciwpłytkowe (antyagregacyjne), czyli zmniejszają prawdopodobieństwo powstawania groźnych zatorów w naczyniach krwionośnych,
  • hipolipemiczne (zmniejszają stężenie lipidów we krwi),
  • a także wpływają na obniżenie cholesteru LDL ( “złego cholesterolu”) i trójglicerydów.

Ekstrakty zawarte w głogu są niezwykle istotne w profilaktyce zmian miażdżycowych – nie tylko przeciwdziałają tworzeniu się płytek miażdżycowych, ale też mogą zmniejszać istniejące już złogi. To może zapobiegać wystąpieniu ostrym zespołom wieńcowym.

Jakie owoce warto jeść, by obniżyć poziom cholesterolu?

  • Awokado – jest bogate w jednonienasycone kwasy tłuszczowe działające korzystnie na serce i obniżająco na stężenie cholesterolu i trójglicerydów.
  • Granat – zawiera dużą dawkę potasu, flawonoidów, w tym antocyjanów i tanin. Dzięki temu działa antynowotworowo, obniża ciśnienie, zmniejsza zapalenie naczyń, obniża poziom ogólnego cholesterolu i oksydację cholesterolu LDL.
  • Żurawina – zawartość proantocyjanów oraz kwasu elagowego sprawia, że owoce te działają przeciwzapalnie i antyoksydacyjnie. Wpływają korzystnie na profil lipidowy, regulując poziomy dobrego i złego cholesterolu, a także zapobiegają miażdżycy.
  • Jagody açai – te południowoamerykańskie jagody zawierają rekordową ilość antyoksydantów, w tym antocyjanów i innych flawonoidów, a także liczne aminokwasy i kwas oleinowy – zdrowy tłuszcz, który znajdziemy też w awokado i oliwkach. Jagody chronią serce, rozszerzają naczynia krwionośne, obniżają poziom cholesterolu (ogólnego i LDL) oraz trójglicerydów. Inne superfoods bogate w antocyjany to jagody maqui, także pochodzące z Ameryki Południowej.
  • Jeżyna – to rodzimy superfood, bogaty w antocyjany, resweratrol i kwercetynę, które redukują stany zapalne naczyń, rozszerzają je i zapobiegają miażdżycy, obniżają stężenie cholesterolu i trójglicerydów. Jeżyny bogate są także w potas, niezbędny do prawidłowej pracy serca.
  • Amla – inaczej zwana agrestem indyjskim lub liściokwiatem garbnikowym. Owoce tej rośliny zawierają wysokie stężenie antyoksydantów: witaminy C, polifenoli, w tym flawonoidów, tanin oraz kwasów galusowych. Dzięki temu skutecznie usuwają wolne rodniki z organizmu, zapobiegając stanom zapalnym. Amla poprawia krążenie i obniża poziom cholesterolu. Zawarte w owocach tanoidy i flawonoidy chronią wątrobę przed uszkodzeniami. Badania dowodzą, że u osób z cukrzycą amla obniża poziom cholesterolu LDL, a podwyższa poziom HDL.

Czy wiesz, że…

…zielona herbata i  matcha (sproszkowana herbata zielona) zawierają najwięcej polifenoli, czyli przeciwutleniaczy, ze wszystkich rodzajów herbat?
Dzięki temu chronią wątrobę przed skutkami przejadania się, nadmiaru alkoholu czy leków. Działają także korzystnie na profil lipidowy, obniżając poziom cholesterolu LDL i zwiększając poziom HDL.

Zwróć uwagę na te produkty: