Kiedy warto zdecydować się na kurację kolagenem?

Strona Główna  /  Blog  / Kiedy warto zdecydować się na kurację kolagenem?

 

Strona Główna  /  Blog  / Kiedy warto zdecydować się na kurację kolagenem?

 

Kolagen to białko kluczowe dla kondycji stawów i młodego wyglądu skóry. Ponieważ trudno dostarczyć dużą jego dawkę z diety, dobrym pomysłem wydaje się suplementacja. Czy lepiej zdecydować się na nią dopiero w pewnym wieku, gdy organizm zaczyna odczuwać skutki naturalnego spadku produkcji tego kluczowego białka? A może warto podjąć działania prewencyjne wcześniej, by zapobiec procesom starzenia się skóry, stawów i kości?

Kolagen to białko, występujące głównie w skórze, włosach, paznokciach, kościach, chrząstkach i ścięgnach. Stanowi 30% białek w ciele człowieka. Z wiekiem synteza kolagenu w organizmie spada, co może być widoczne na skórze – traci ona elastyczność, dobre nawilżenie, pojawiają się zmarszczki; a także w kondycji stawów, co objawia się bólami i częstszymi kontuzjami. Produkcję kolagenu zmniejsza także słońce oraz używki (papierosy i alkohol). Kolagen to specyficzne białko – niepełnowartościowe (czyli nie zawiera wszystkich niezbędnych aminokwasów), składa się głównie z proliny i glicyny – aminokwasów połączonych wiązaniami peptydowymi. Trudno dostarczyć z dietą odpowiednią ilość tych aminokwasów, dlatego jeśli chcemy poprawić kondycję tkanek, w których jest dużo kolagenu, warto rozważyć sięgnięcie po suplementy.

Jak działa kolagen w organizmie?

W badaniach na temat skuteczności suplementów kolagenowych stosowano kolagen hydrolizowany, czyli przetworzony w sposób naśladujący trawienie. Taki kolagen przyswaja się w formie dipeptydu, prolyl-hydroksyproliny, zamiast rozkładać się na poszczególne aminokwasy. Peptyd ten może pobudzać fibroblasty do produkcji kolagenu w skórze i innych tkankach, do których trafia z krwiobiegu. Co ważne, produkcja kolagenu w organizmie nie jest możliwa bez witaminy C, nawet jeśli dostarczymy odpowiednio dużo białka. Dlatego właśnie wskutek dużego niedoboru tej witaminy powstaje szkorbut, który jest efektem niemożności wytworzenia aminokwasów: proliny i glicyny.

Kiedy warto sięgnąć po kolagen?

 

Chcemy opóźnić starzenie skóry – kolagen stanowi jeden z kluczowych składników skóry, wraz z elastyną i kwasem hialuronowym nadaje jej elastyczność, jędrność i nawilżenie. Jak dowodzą badania, jego suplementacja może pomóc w redukcji zmarszczek, poprawie elastyczności skóry i spowolnieniu procesów starzenia się.

Mamy suchą skórę – kolagen może poprawić nawilżenie i zredukować szorstkość skóry. Dobrze jest połączyć kurację kolagenem z przyjmowaniem kwasu hialuronowego i kwasów omega-3 – wszystkie te składniki dadzą najlepsze efekty w przywróceniu skórze dobrego nawilżenia.

Chcemy wzmocnić włosy i paznokcie – kolagen bierze udział w tworzeniu keratyny, budulca włosów i paznokci. Suplementacja może przyczynić się do wzmocnienia włosów i paznokci, sprawiając, że stają się one mocniejsze, zdrowsze i bardziej odporne na uszkodzenia.

Chcemy zatrzymać zmiany związane z wiekiem – jak wiemy, z czasem naturalna produkcja kolagenu w organizmie maleje, co prowadzi do utraty elastyczności skóry, osłabienia stawów i kości oraz pogorszenia stanu włosów i paznokci. Suplementacja kolagenu może przyczynić się do ogólnej poprawy wyglądu i sprawności.

Intensywnie uprawiamy sport – szczególnie w przypadku aktywności mocniej angażujących stawy, takich jak bieganie czy podnoszenie ciężarów. Suplementacja kolagenu pomoże chronić stawy przed urazami i zapewni im szybszą regenerację. Badania dowodzą, że kolagen może zmniejszyć bóle kolan u sportowców, a także poprawić funkcje stawów.

Przeszliśmy kontuzję: po urazie, kontuzji, operacji lub chorobie możemy potrzebować dodatkowego wsparcia w procesie gojenia się ran i regeneracji tkanek. Suplementacja kolagenu jest w stanie przyspieszyć ten proces, co udowodniono w badaniach.

Jak długo powinna trwać kuracja?

 

Przyjmuje się, że kuracja nakierowana na stawy lub regenerację po kontuzji powinna trwać 2-3 miesiące. Jeśli chcemy opóźnić starzenie, suplementacja może być dłuższa. W badaniach nad skórą stosowano najczęściej dawkę od 2,5 do 10 g kolagenu, natomiast w badaniach w kontekście sportowym dawki były wyższe (do 20 g). Przy dłuższej suplementacji (10-12 tygodni) nie zauważono dużych różnic w uzyskanych efektach między dawką niską a wyższą, dlatego zaleca się stosowanie niższej dawki przez dłuższy okres.

Jeśli suplementujemy kolagen w celu poprawy kondycji ścięgien, więzadeł i stawów, to zaleca się przyjmować go przed treningiem – ma szansę lepiej wtedy zadziałać. Wynika to ze słabego ukrwienia tych tkanek, co można poprawić poprzez aktywność fizyczną.

Zwróć uwagę na te produkty: