Piękne, mocne i zdrowe włosy i paznokcie to zasługa genów? Rzadziej niż myślimy. Bardzo często za kłopoty z łamliwymi płytkami czy suchymi, cienkimi kosmykami odpowiada uboga dieta czy błędy w pielęgnacji. Odpowiednio dbając o zdrowie włosów i paznokci, możemy odmienić ich wygląd.
Włosy i paznokcie to zwykle pierwsze miejsca, po których widać, że organizmowi czegoś brakuje. Dzieje się tak dlatego, że dla organizmu priorytetowe znaczenie ma odżywienie narządów wewnętrznych, od których zależy nasze przetrwanie. Jeśli więc jakiegoś kluczowego składnika jest za mało – odczują to najpierw nasze włosy i paznokcie. Oznacza to jednak też, że jeśli dbamy, by dostarczać organizmowi (wraz z dietą i suplementami) wszystkich niezbędnych składników odżywczych, możemy mieć bardzo duży wpływ na wygląd, zdrowie i kondycję włosów oraz paznokci.
Jakie składniki są szczególnie potrzebne naszym włosom i paznokciom?
Witaminy na mocne włosy i paznokcie:
Witamina B2 (ryboflawina)
Twardość paznokci zależy od ilości wytwarzanej przez organizm keratyny. Gdy jest jej mało, paznokcie stają się kruche i łamliwe. Podobnie dzieje się z włosami. Witamina B2 (ryboflawina) wpływa na syntezę aminokwasów tworzących keratynę, sprawia, że włosy i paznokcie są mocne, zdrowe, elastyczne i nie łamią się. Jest w orzechach włoskich i laskowych, zarodkach pszennych, drożdżach piwnych.
Witamina B3 (inaczej witamina PP, niacyna)
Pobudza włosy do wzrostu, niezbędna w procesie tworzenia włosów i paznokci. Bez niej włosy stają się osłabione i wypadają, płytki paznokcia natomiast rozdwajają się i częściej łamią. Ten składnik zawierają np. zielony groszek, szparagi, łosoś.
Witamina B5 (kwas pantotenowy)
Zmniejsza przetłuszczanie się skóry głowy, przyspiesza wzrost włosów, poprawia ich pigmentację. Dzięki niej paznokcie zdrowo rosną i są mocne. Zawarty w razowym chlebie, jajkach, serze.
Witamina B6 (pirodyksyna)
Reguluje pracę gruczołów łojowych, wspomaga wzrost włosów i paznokci. Jej brak może prowadzić do łojotokowego zapalenia skóry. Bogate w nią są: orzechy włoskie, sezam, pistacje, śliwki, banany, ciecierzyca, łosoś.
Witamina B7 (zwana też biotyną lub witaminą H)
Zapobiega nadmiernemu wypadaniu, łojotokowi i stanom zapalnym. Zawiera siarkę, która bierze udział w syntezie keratyny. Poprawia ukrwienie cebulek, ma też wpływ na powstawanie melaniny, barwnika skóry i włosów. Znajdziesz ją w migdałach, orzechach włoskich, sardynkach, chlorelli.
Witamina E
Niezbędna do prawidłowego nawilżenia skóry głowy i włosów.
Zawierają ją: migdały, pestki dyni i słonecznika, oliwa, olej słonecznikowy, awokado, mango, pomidory, szpinak.
Minerały dla urody:
Cynk
Reguluje pracę gruczołów łojowych, jest kluczowy w procesie wzrostu paznokci i włosów. Bez niego włosy rosną wolniej, są słabsze, płytki paznokcia stają się łamliwe i mogą się rozdwajać. Jest w produktach pełnoziarnistych, kaszy gryczanej, roślinach strączkowych, ziarnach słonecznika i dyni, bobie, kakao, jajkach, rybach.
Mangan
Stymuluje komórki paznokci i włosów, jego brak może skutkować przedwczesnym siwieniem. Znajduje się w pistacjach, sezamie, śliwkach, bananach, ciecierzycy, łososiu.
Siarka
Tworzy keratynę, białko budulcowe włosów i paznokci, jest więc niezbędna do ich zdrowego wzrostu. Jej brak powoduje osłabienie i nadmierne wypadanie włosów. Zawarta w jajkach, przetworach mlecznych, kapuście, brokułach, cebuli, czosnku, porze, rzodkiewce, szparagach.
Żelazo
Jego brak może prowadzić do nadmiernego wypadania, zahamowania wzrostu włosów, łojotoku skóry głowy i osłabienia i przesuszenia pasm. Znajdziesz je w orzechach, kaszy jaglanej, soczewicy, płatkach owsianych, jarmużu, burakach, papryce, kakao, suszonych owocach, spirulinie, jajkach, wołowinie, drobiu.
Kiedy potrzebna jest suplementacja?
Składniki odżywcze powinny być dostarczane wraz z dietą, ale nie zawsze jesteśmy w stanie uniknąć niedoborów mimo urozmaiconego jadłospisu. Wpływ na to mają np. wahania zawartości mikroelementów w poszczególnych produktach (mogą być spore, ponieważ warunkują je – gleba, która w wielu miejscach jest coraz bardziej wyjałowiona, nasłonecznienie, sposób przechowywania i inne czynniki).
Ilości faktycznie przyswojonego składnika przez dany organizm także mogą się różnić – zależy to m.in. od wieku, chorób przewlekłych. Również przy nietolerancjach pokarmowych czy alergiach, niedobory mogą się pojawić. Dlatego przy problemach z włosami i paznokciami warto zrobić badania i w porozumieniu z lekarzem uzupełnić dietę w potrzebne składniki. Kondycję włosów oraz paznokci poprawią preparaty z biotyną, siarką, krzemem, cynkiem. Wsparcie biotyny w dążeniu o piękniejsze włosy zapewni suplement diety KeratinCell, którego dodatkową zaletą jest, że może być spożywany przez wegan i wegetarian.
Pielęgnacja skóry głowy
Jeśli borykasz się z wypadaniem włosów, spowolnionym wzrostem, nadmiernym przetłuszczaniem – trzeba zadziałać u źródła, czyli sięgnąć po kosmetyki nie do włosów, a do skóry głowy.
Peelingi – złuszczanie skóry twarzy i ciała to jeden z podstawowych zabiegów pielęgnacyjnych, jednak skórę głowy często pomijamy. A tam także gromadzą się martwe komórki naskórka, które mogą zatykać gruczoły łojowe czy utrudniać składnikom kosmetyków dotarcie do skóry. Dlatego warto przynajmniej co dwa tygodnie dokładnie oczyścić skórę głowy przy pomocy peelingu. Najlepiej sięgać po produkty na bazie enzymów lub kwasów złuszczających, bez drobinek, które mogą uszkadzać włosy lub podrażniać skórę. Do oczyszczenia można też użyć naturalnej glinki, która dodatkowo wchłonie nadmiar sebum.
Wcierki – to produkty w formie płynów lub olejów do stosowania na skórę głowy. Kosmetyk należy wcierać – stąd nazwa – a następnie pozostawić na skórze na określony przez producenta czas, np. całą noc. Składniki aktywne wcierek to np. ekstrakty z chili, imbiru, kozieradki, skrzypu, pokrzywy, rozmarynu, biotyna, pirodyksyna, pantenol, cynk. Pobudzają wzrost włosów, przyspieszają krążenie, wzmacniają cebulki. Szczególnie cenna dla kondycji włosów jest biotyna – przyspiesza wzrost włosów, sprawia, że stają się grubsze, hamuje też tempo siwienia włosów. Na efekty działania wcierek trzeba poczekać minimum dwa miesiące, a kosmetyk stosować regularnie, kilka razy w tygodniu.