Drastycznym dietom odchudzającym mówimy NIE!

Strona Główna  /  Blog  /Drastycznym dietom odchudzającym mówimy NIE!

Strona Główna  /  Blog  / Drastycznym dietom odchudzającym mówimy NIE!

Szybkie, spektakularne efekty sprawiają, że łatwiej nam skusić się na jedną z modnych diet. Myślimy, że kilka tygodni nawet znacznego ograniczenia kalorii łatwiej wytrzymać niż wielomiesięczne wyrzeczenia. Czy warto jednak decydować się na restrykcyjną dietę, wykluczającą całe grupy produktów?

Negatywny wpływ na zdrowie i urodę

Co jakiś czas powraca moda na diety cud, które pozwalają w kilka tygodni schudnąć i zmieścić się w sukienkę na specjalną okazję albo osiągnąć wymarzoną sylwetkę przed wakacjami. Zwykle oparte są one na jednym produkcie (np. dieta jabłkowa, kapuściana) albo przynajmniej wymagają wykluczenia całych grup żywieniowych (np. tłuszczu, węglowodanów, owoców). To oczywiste, że aby schudnąć, potrzebny jest wysiłek i wyrzeczenia, ale czy takie diety pozwalają nam osiągnąć cel, nie odbijając się na zdrowiu? Niestety nie.

Większość drastycznych diet nie jest skuteczna, zwłaszcza w dłuższej perspektywie – jeśli nawet pozwalają na pozbycie się niechcianych kilogramów, zazwyczaj po zakończeniu diety i powrocie do starych przyzwyczajeń waga wraca lub nawet rośnie do poziomu przewyższającego ten sprzed diety. A dodatkowo odbijają się na zdrowiu i na wyglądzie, co widać w pierwszej kolejności na skórze, paznokciach i po włosach. Organizm bowiem zużywa potrzebne składniki najpierw na prawidłowe funkcjonowanie organów wewnętrznych. Dopiero gdy jest ich wystarczająco dużo, dostarczane są one do skóry, włosów i paznokci.

Dlatego właśnie restrykcyjne diety powodują liczne problemy z wyglądem: włosy stają się suche, matowe i łamliwe, mocniej wypadają, cera staje się wiotka, o niezdrowym kolorycie, sucha lub przeciwnie – zaczyna się nadmiernie przetłuszczać. Niedobory są też widoczne na paznokciach – w postaci łamania się i rozdwajania, ale też bruzd czy białych plamek.

Ryzyko niedoboru witamin z grupy B 

Węglowodany złożone, zawarte w pełnych ziarnach zbóż, warzywach i owocach, powinny stanowić podstawowe źródło energii. Wykluczające je diety traktują węglowodany złożone na równi z węglowodanami prostymi, które w większości dostarczają wyłącznie pustych kalorii, powodują skoki poziomu cukru we krwi i przybieranie na wadze. Za to węglowodany złożone sycą na długo, dostarczają energii i są bogate w składniki odżywcze. Co możemy zaobserwować po ich znacznym ograniczeniu?

Na początku zmęczenie, senność, osłabienie, kłopoty z koncentracją. Po dłuższym czasie włosy zaczną nadmiernie wypadać, wolniej rosnąć, będą cienkie i bardziej łamliwe. Wykluczając produkty zbożowe, narażamy się także na niedobór witamin z grupy B, co może skutkować wypadaniem włosów, łojotokiem, trądzikiem. W zbożach są też ważne dla urody minerały: cynk (reguluje aktywność gruczołów łojowych), krzem oraz miedź (ich niedobór skutkuje siwieniem włosów, osłabieniem paznokci), witamina E (jej brak powoduje wypadanie i matowienie włosów, szybsze starzenie się skóry). Więcej o cennych dla urody witaminach B przeczytasz TUTAJ.

Słaba kondycja skóry, paznokci i włosów

Tłuszcze są najczęściej obwiniane o nadmierne kilogramy – rzeczywiście nadmiar tłuszczu powoduje przyrost wagi, jednak jego niewielka ilość jest w diecie niezbędna. Chodzi głównie o nienasycone kwasy tłuszczowe omega-3 i omega-6. Bez nich włosy stają się suche i matowe, wypadają, końcówki szybciej się niszczą, w złej kondycji jest też skóra głowy – może być sucha lub nadmiernie przetłuszczająca się. Paznokcie łamią się i rozdwajają. Poza tym to właśnie w tłuszczach rozpuszczają się niektóre witaminy (A, D, E i K) – ograniczając tłuszcze, zmniejszymy ich przyswajalność.

Przyspieszone starzenie się skóry

Niektóre diety każą wykluczyć wszystkie owoce, a nawet niektóre warzywa. Owoce bywają wręcz wrzucone do jednego worka ze słodyczami, ponieważ zawierają cukry. Jednak owoce zupełnie inaczej niż słodycze oddziałują na organizm – zawierają bowiem błonnik i liczne składniki odżywcze, witaminy i minerały, których niedobór jest szkodliwy. Mogą za to stanowić w pewnym stopniu zamiennik słodyczy, z których zazwyczaj i tak trudno jest zrezygnować. Owoce i warzywa są bogate w antyoksydanty, które są niezbędne do ochrony przed wolnymi rodnikami. Bez nich czeka nas szybsze starzenie się skóry. Produkty te są też jedynym źródłem witaminy C, zwalczającej wolne rodniki, chroniącej przed przebarwieniami i plamami, wzmacniającej naczynka. Warzywa są też bogate w ważne dla włosów i skóry krzem, siarkę, witaminę K oraz z grupy B.

Za mało białka

W typowej diecie europejskiej nie grozi nam niedobór białka (przeciwnie, często jemy za dużo białka, co ma swoje konsekwencje zdrowotne), zwykle jeśli zapotrzebowanie kaloryczne jest spełnione, ilość białka również jest wystarczająca. Dzieje się tak dlatego, że białko zawarte jest w bardzo wielu produktach (nie tylko w mięsie, rybach, nabiale i strączkach, ale też pełnoziarnistych zbożach, pestkach, orzechach, warzywach, grzybach i algach), nie ma więc problemu z pokryciem zapotrzebowania na nie przy różnorodnym jadłospisie.

Nie dotyczy to jednak drastycznych diet – jeśli jemy bardzo mało kalorii, zaczyna brakować białka. A jest ono ważnym budulcem komórek organizmu, dostarcza też dodatkowej energii. Potrzebują go także włosy (zbudowane z białka o nazwie keratyna), paznokcie i skóra. W przypadku braku białka włosy mocno wypadają, łamią się i rozdwajają. Paznokcie także stają się słabe, cienkie i kruche.

Jak zdrowo schudnąć?

Są produkty, które nie przynoszą organizmowi prawie żadnych wartości odżywczych, a rezygnacja z nich może pomóc w pozbyciu się zbędnych kilogramów. Jakie produkty można bez żalu wykluczyć? Nie stracimy ważnych składników odżywczych, jeśli w naszym jadłospisie nie będzie:

  • białego ryżu i produktów z białej mąki (makaronu, bułek) – zamieńmy je na produkty pełnoziarniste,
  • białego cukru i zawierających je produktów, takich jak słodycze, ciastka i ciasta,
  • mocno przetworzonego jedzenia, jak chipsy i inne słone przekąski, dania typu fast food, dania gotowe – instant i mrożone (nie mylmy ich z mrożonymi warzywami i owocami, które stanowią cenne uzupełnienie diety, zwłaszcza zimą),
  • produktów bogatych w tłuszcze nasycone (masło, smalec, oleje kokosowy i palmowy, czerwone mięso),- napojów gazowanych, słodzonych soków, napojów energetyzujących, alkoholu.

Zwróć uwagę na te produkty: